PROBLEMY ZDROWOTNE DZIECI I MŁODZIEŻY

Masa ciała polskich dzieci rośnie najszybciej w Europie.
WHO podaje, że w ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w niechlubnej czołówce młodzieży z otyłością na świecie.
Nadmiar zbędnych kilogramów ma w Polsce 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek, a z otyłością zmaga się już 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek.

Otyłość ma konsekwencje zdrowotne i psychologiczne nie tylko w okresie dzieciństwa i dojrzewania, ale także w dorosłości.
Bezpośrednio zwiększa ryzyko wystąpienia stłuszczenia wątroby, astmy, zaburzeń mięśniowo-szkieletowych i ortopedycznych, bezdechu sennego, nadciśnienia tętniczego, upośledzonej tolerancji glukozy i cukrzycy typu 2.

Otyłość w dzieciństwie może również przyczyniać się do trudności behawioralnych i emocjonalnych oraz słabej socjalizacji. Dzieci chorujące na otyłość doświadczają również zastraszania i stygmatyzacji.
Co więcej, dzieci z nadmierną masą ciała prawdopodobnie wyrosną na dorosłych chorych na otyłość z dobrze znanymi zdrowotnymi i ekonomicznymi obciążeniami zarówno dla jednostki, jak i społeczeństwa.

Badania sugerują, że otyłość w dzieciństwie ma trwały wpływ na zdrowie dorosłych, nawet jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) w wieku dorosłym zostanie zmniejszony. Większość dzieci nie wyrasta jednak z problemu nadwagi – badanie z 2015 wykazało, że tylko około 17 proc. dzieci w wieku przedszkolnym, które mają nadwagę lub chorują na otyłość, wraca do normalnej wagi do czasu rozpoczęcia nauki w gimnazjum.

Brak aktywnosci fizycznej, dieta o wysokiej zawartosci cukru i soli oraz nadwaga odpowiadają za dziewiec a dziesiec przypadków nadcisnienia u dzieci i mtodziezy – piszą autorzy konsensusu opublikowanego a tamach European Heart Journal.

Istotna jest rola rodziny w ksztaltowaniu nawyków dotyczących odżywiania sie oraz prowadzenia zdrowego stylu zycia.
Szacuje sie, że mniej niz 2% dzieci o prawidłowej masie ciała ma nadcisnienie, w porównaniu z 5% dzieci z nadwaga i 15% dzieci otytych.
Zalecenia dietetyczne w leczeniu wysokiego cisnienia krwi u dzieci kładą duży nacisk na swieze warzywa, owoce i inne pokarmy o wysokiej zawartosci bonnika, ograniczenie spożycia soli oraz unikanie napojów stodzonych cukrem i tłuszczów nasyconch.
Dzieci i mtodzież powinni codziennie wykonywać co najmniej jedna godzine umiarkowanej do intensywnej aktywnosci fizycznej, takiej jak jogging, jazda na rowerze lub ptywanie, oraz spedzac nie wiecej niz dwie godziny dziennie na zajeciach siedzacych.
Rodzice powinni monitorowac ilość czasu, jaki ich dzieci spedzaja na ogladaniu telewizji lub korzystaniu ze smartfonów i proponować aktywne alternatywy.
Zapisywanie wagi, spozytych pokarmów oraz czasu ćwiczen fizycznych moze pomóc młodym ludziom oraz ich rodzinom w śledzeniu postępów w osiąganiu celów. Naukowcy zalecaja promujacy zdrowie system nagród.